Ako se radi o glatkoj ili manje hrapavoj površina (napa, kuhinjski elementi, plastični stolci), površina se prvo napari čistačem na paru, a zatim se uzme spužvica omotana krpom s mikrovlaknima (ima jedna takva u Vrutku, no možda i drugdje), na nju se posipa soda bikarbona i operu se mrlje. Nakon što su se mrlje obrisale, spužvica se ispere i površina se prođe još jednom tom krpicom, tako da se površina ispere od sode bikarbone. Ako ima puno mrlja i krpica postane jako prljava, krpica sa spužvicom se treba ispirati uz dodatak sode bikarbone na samo krpicu, prije ispiranja vodom.
Ako se radi o mrljama od masnoće na nekakvom tekstilu (npr. na filteru od nape), staviti u neku posudu, lavor, što već, prljavu tkaninu, posipati 1 žlicu natrijevog perkarbonata i na to naliti punu zapremninu kupuće vode kuhala za vodu (kod mene je to 1,7 litara). Masnoća i prljavština će odmah početi ići dolje, tako da za koju minutu možemo kuhačom premjestiti tkaninu u lavabo i isprati je, a prljavu tekućinu baciti (u lavabo ili wc). Napraviti postupak još jednom ako je potrebno, ovisno o stupnju prljavoće (opet staviti u čisti lavor sad već ispranu tkaninu, posipati 1 žlicom natrijevog perkarbonata i uliti kipuću vodu). Ovisno o situaciji, može se ostaviti tako da stoji nekoliko minuta, da se kemijski procesi odviju, i nakon toga opet kuhačom premjestiti tkaninu u lavabo i dobro je isprati prije nego se stavi sušiti.
Ako se masna mrlja napravi na odjeći, obucite odjeću na sebe tako da mrlja potpuno dotakne kožu, i moguće je da će je koža upiti te će mrlja nestati (djeluje kod tajica). Masnoća u ovom slučaju mora biti jestiva i ne smije biti štetna za konzumiranje (što se može staviti u usta, može se staviti i na tijelo)