Recepti:
Sastojci:
Mlijeko
Vrhnje za kuhanje ili vrhnje za šlag (koliko mlijeka, toliko i vrhnja; 4 dl je dovoljno za 6-7 silikonskih košarica za muffine)
Šećer (vrsta i količina po ukusu; 3 čajene žličice su optimalne za 4 dl smjese vrhnja i mlijeka)
Vanilin šećer ili ekstrakt vanilije ili mahuna vanilije (mahuna se prereže na pola i sjemenke se sastružu nožem, pomiješaju se sa tekućinom, zajedno sa samom mahunom
Želatina ili zamjena za želatinu (agar-agar > na 4 dl smjese vrhnja i mlijeka staviti 1 g, za da se lijepo pomiče pri trešnji, inače je krema pretvrda)
Priprema:
Želatina se pripremi prema uputama proizvođača.
Mlijeko i šećer se zagriju do 60 stupnja C. Doda se nabubrena želatina i miješa se dok se ne otopi.
Posuda u kojoj se kuha se makne s vatre i doda se vrhnje za šlag i ekstrakt vanilije te se sve dobro izmiješa.
Netko grije odmah sve zajedno (mlijeko, šećer i vrhnje), dok ne zavri, i nakon toga ukloni s vatre, pričeka nekoliko minuta i doda želatinu, miješajući dok se ne otopi.
Netko koristi samo vrhnje za kuhanje, bez mlijeka. Netko to samo zagrije, a netko i kuha 5 minuta, procijedi samu tekućinu osnovne smjese prije dodavanja želatine, da ukloni grudice.
Netko posudu s gotovom kremom stavi u drugu posudu s hladnom vodom (po mogućnosti s ledom) i ostavi 20 minuta, s povremenim miješanjem, da krema dobije homogeni izgled (da ne dođe do nakupljanja taloga na dnu posudice, tj. na onom dijelu koji će biti vidljiv prije konzumiranja).
Netko odvojeno priprema mlijeko i želatinu (rastopi želatinu u vrućem mlijeku) i odvojeno kuha slatko vrhnje i vaniliju.
Zdjelice ili kalup namočiti vodom i uliti smjesu. Ako na površini ima mjehurića, mogu se probušiti čačkalicom. Pričekati da se smjesa ohladi i staviti u hladnjak na najmanje 5 sati (najbolje preko noći).
Prije serviranja, ako je krema bila u odjeljenim posudicama i želi se servirati na tanjur, nožem se odvoji od posude i posuda se stavi u toplu vodu na 30-ak sekundi, posudica se pokrije tanjurom i obrne se tako da panna cotta može pasti na tanjur (ako je potrebno, može se lupkati po dnu posudice, kako bi krema lakše izašla).
Čokoladna varijanta - dodavanje naribane tamne čokolade u smjesu dok je još topla
Kavena varijanta - dodavanje instant kave u smjesu dok je još topla
Panna cotta se može preliti voćnim ili drugim preljevom.
Neki primjeri preljeva:
Preljev od jagoda (narezati jagode, posipati ih šećerom, dodati ekstrakt vanilije, sve dobro promiješati i staviti peći u pećnicu na 215 stupnja 20 minuta; kad je preljev pečen, preliti ga u drugu posudu da se ohladi i zatim ga staviti u hladnjak te njime preliti panna cottu prije posluživanja)
Preljev od šumskog voća (prokuhati šumsko voće (može i zamrznuto) sa šećerom i kad se ohladi, preliti njime kremu prije serviranja)
Preljev od malina (otopiti šećer na malo vode na štednjaku, nakon vrijanja kuhati još 1 minutu, dodati svježe maline, promiješati i malo ostaviti da se povežu - maline se mogu propasirati i poslije procijediti kroz sito, da se dobije tekući preljev) - ako se želi dobiti interesantan kosi oblik u čaši koristeći umak od maline, u isti takav preljev, (dok je još topao) se umiješa i već pripremljena i nabubrena želatina te se sipa u čaše koje su nakošene
Preljev od čokolade ( prokuhati šećer i vodu 5-10 minuta, smanjiti vatru i dodati kakao miješajući, kuhati još 5 minuta i dodati slatko vrhnje i malo soli miješajući; uliti u staklenke, ostaviti da se ohladi i staviti zatvoreno u hladnjak - može se koristiti najmanje 7 dana)
Preljev od kave (već skuhana kava se pomiješa sa smeđim šećerom, doda se ekstrakt vanilije i kuha 15-20 minuta dok ne postane sirup; uliti u staklenke, ostaviti da se ohladi i staviti zatvoreno u hladnjak)